Coverage area of plaster in one bag cement, hi guys we know about 1 bag cement plaster coverage area and one bag of cement covers how much area, plaster & cement mortar calculation for 1 m2 plastering of brick wall and cement mortar calculation for 1 ft2 plastering of brick walls.

Plaster work |

**Calculate quantity of sand and cement in 1 square foot plaster work** and calculate quantity of sand and cement in one square metre plaster work and how many Square Feet plaster work in one bag cement.

💐-**— WATCH THIS VIDEO–**💐

**● What is plastering procedure:- **Plaster is a thin layer of mortar applied over the rough surface of brick wall and it acts as “damp proof coat” over the brick work .plastering also provide fine and finish surface over the brick wall that is firm and smooth and it enhances the appearance of of brick wall building.

Plaster work |

● **T****hickness of plastering work: **There is a two types of plastering work first one is internal plastering of brick wall and second one is external plastering of brick wall.

In internal plastering of brick wall plaster thickness is about 12 mm and in the case of external plastering work of brick wall plaster thickness is about 15 mm to 20 mm, and also plastering work is done on the RCC slab ,in the case of RCC plastering thickness is about 6 mm.

●**What are different t****ypes of plastering work**

**● (1) lime plaster**:- in the case of lime plaster lime is used as binding material for the plastering work of brick wall

●( 2) **cement plaster:-**in the case of cement plaster cement is used as binding material for the plastering work of brick wall

**● (3) mud plaste**r :- in the case of mud plaster mud is used as binding material for the plastering work of brick wall.

**1 bag of cement covers how much area of plaster**

1 bag cement plaster coverage area is calculated by consumption of cement and sand quantity in plaster, that is very good questions 1 bag of cement covers how much area of plaster.

1) 1 bag cement external wall plaster coverage area ( 1:6 mix ratio & 20 mm thick plastering)

Given no of cement bags = 1 bag

1 bag cement weight = 50 kg

Density of cement = 1440 kg/m3

Dry Volume of cement = weight/density

Dry volume of cement = 50/1440 = 0.0347

Dry volume of cement = 0.0347 m3

If cement sand ratio is 1:6 , than

Dry volume of sand = 0.0347 ×6 = 0.208 m3

Total volume of mortar = 0.2427 m3

For converting dry volume of mortar to wet volume we will divide by 1.33 to dry volume of mortar

Wet volume = 0.2427/1.33 = 0.1825 m3

Thickness of plaster = 20 mm = 0.020 m

Coverage area of plaster = 0.1825/0.02 = 9.125 m2

● **Ans. :-** 9.125 square metre is coverage area of plaster in one bag (50 kg) cement for external brick wall plastering (cement sand ratio is 1:6 & thickness 20 mm).

2) 1 bag cement internal wall plaster coverage area ( 1:4 mix ratio & 12 mm thick plastering)

Given no of cement bags = 1 bag

1 bag cement weight = 50 kg

Density of cement = 1440 kg/m3

Dry Volume of cement = weight/density

Dry volume of cement = 50/1440 = 0.0347

Dry volume of cement = 0.0347 m3

If cement sand ratio is 1:4 , than

Dry volume of sand = 0.0347 ×4 = 0.1388 m3

Total volume of mortar = 0.1735 m3

For converting dry volume of mortar to wet volume we will divide by 1.33 to dry volume of mortar

Wet volume = 0.1735/1.33 = 0.131 m3

Thickness of plaster = 12 mm = 0.012 m

Coverage area of plaster = 0.131/0.012 = 10.92 m2

● **Ans. :-** 10.92 square metre is coverage area of plaster in one bag (50 kg) cement for internal brick wall plastering (cement sand ratio is 1:4 & 12 mm thickness).

**1 bag of cement covers how much area?** around 9 to 11m2 (square metre) is coverage area of plaster in 1 bag of cement, external plaster coverage is around 9 square metre and internal plaster coverage is around 11 square metre in 1 bag of cement.

**Cement mortar calculation for 1m2 plastering**

**●Given dimension:-**

Brick wall size = 1 m× 1m

Mortar thickness in the case of internal plaster work t = 12 mm

● **solve**:-

Wet volume of mortar = A× t

Vw = wet volume

Vw = 1m× 1m × 12mm

Vw = 1m2 × 0.012m

**Wet volume = 0.012 m3**

**◆note:-**You know that wet volumes contains water and its bubble it can be remove by pressing the Plaster that’s require more quantity of mortar material mixture of sand and cement ,that is dry volume.

**hence dry volume is increased by 33% of wet volume**. so we have to convert wet volume in dry volume by conversion factor multiplying 1.33

● dry volume = 1.33×wet volume

Dry volume = 1.33×0.012 m3

Dry volume = 0.01596 m3

**● ratio of sand and cement:- Ratio** of sand andment which are used in plastering work of brick wall is** 1:6,** in this ratio 1 part is cement and 6 part is sand.

● mix ratio = 1:6

Total R = 1+6 =7

Dry volume =0.01596 m3

Plaster work |

● **Quantity****of cement for plastering in kg:**–

Weight of cement = volume ×density

Density of cement= 1440 kg/m3

Weight = 1/7×0.01596 m3×1440 kg/m3

Weight of cement =3.28 kg

Some amount of Cement Solution are also used as binding material for plastering work it will be about 25%

Weight of Cement Solution=3.28×25/100

=0.82 kg

Now Total weight of cement required for plastering work= 3.28 kg+ 0.82 kg=4.1kg Ans.

4.1 kg cement quantity is required for plastering of 1 square metre brick wall

● **Quantity of sand in CFT:- in** the mix ratio of mortar 6 part is sand used in plastering work of brick wall

Volume of sand = 6/7×0.01596m3

1 m3 = 35.3147 ft3

Putting this value we get

Volume of sand =6/7×0.01596 × 35.3147 cft

**Quantity of sand =0.483 CFT Ans.**

Plaster work |

**calculate the quantity of sand and cement in 1 foot2 plaster work**

**Solve** :- first you should convert given area 1 metre square into foot square

We know that 1m2 = 10.76 foot square

Given area 1 metre square require 4.1 kg cement and 0.483 cft sand so we have

10.76 ft square area of plastering work require 4.1 kg sand and 0.483 cft sand

So sand quantity for 1 foot square plaster work

Sand quantity/ft2 = 0.483 cft÷10.76

Sand quantity/ft2 = 0.0449 cft

Now cement quantity for 1 foot square plaster work

Cement quantity/ft2 = 4.1÷10.76 kg

Cement quantity/ft2 =0.38 kg

So 1 square foot plaster work require

**Sand quantity = 0.0449 cft**

**Cement quantity = 0.38 kg**

Plaster work |

**Coverage area of plaster in one bag cement **

● Solve :-

Calculation of area of plaster work in foot square by one bag cement ,we know that

1 bag cement = 50 kg

1 square foot plaster work require 0.38 kg of cement

0.38 kg for 1 ft2 plaster

1 kg cement for 1ft2/0.38kg plaster

50 kg cement for 1 ft2/ 0.38 kg × 50 kg plaster

= 131 square feet plaster

Coverage area of plaster is 131 square feet in one bag cement.

Plaster work |

**●Now your turns:- if**you are happy to see this post please like , comment and share to your friend, if you have any query and questions about this topics your questions are most welcome

■ **Now** **you can follow me on on Facebook and subscribe my youtube channel**

## Leave a Reply